KİLİS BAROSU’NDAN TOSYALI HOLDİNG’E ZİYARET

boyali-sac

boyali-sac

Kilis Baro Başkanı Hayrı Muammer Fazlıağaoğlu ile beraberindeki heyet Tosyalı Holding’in Osmaniye’de entegre demir çelik kompleksini ziyaret ederek İcra Kurulu üyesi Şerif Tosyalı ile görüştü.

Baro Başkanı Hayrı Muammer Fazlıağaoğlu beraberinde baro yönetim kurulu üyesi Fatih Yalçın ve Kilis’te görev yapan basın mensupları ile Kilisli olan Tosyalı Holding İcra Kurulu üyesi Şerif Tosyalı’yı ziyaret ettiler.

Baro Başkanı Hayrı Muammer Fazlıağaoğlu, Kilisli hemşerilerinin böyle tesisler kurarak dünya ile ticaret yapmasının kendilerini onurlandırdığını belirterek, “Sevgili kardeşim Şerif Tosyalı’nın babası ve dedesi her zaman Kilisli olmaktan onur duymuşlardır. Dedelerinin büyüdüğü evi satın alarak restore etmişlerdir. Baro Başkanı seçildikten sonra Kilisli hemşerilerimiz ile yakından ilgilenerek, Kilis’e olan sevdalarını,heyecanlarını beraber yaşatmak istiyoruz. Kilisli hemşerilerimiz ile irtibatımızı koparmayacağız. Zaten kendileri her gittikleri yerde Kilisli olduklarını söylüyorlar. Hemşerilerimizi Kilis’te ağırlamak istiyoruz. Bir festival düzenleyerek Kilis dışında yaşayan tüm işadamlarımızı, sanatçılarımızı, yazarlarımızı, bürokratlarımızı düzenlenmesi planlanan festival nedeniyle Kilis’e davet edeceğiz. Bu yıl üniversitedeki öğrenci topluluğu ile ortak çalışacağız. Önümüzdeki yıllarda bu festivali inşallah gerçekleştireceğiz. En kısa zamanda gerek Şerif Tosyalı gerekse babası Fuat Tosyalı ve diğeraile fertlerini Kilis’te ağırlamaktan onur duyacağız.”

Tosyalı Holding İcra Kurulu üyesi Şerif Tosyalı, Kilis’e olan sevgilerinin aile olarak her zaman canlı tuttukların belirterek, “Üç yıl kadar önce Kilis’e gelmiştim. Bundan sonra da Kilis’e daha fazla geleceğim. Bugünkü ziyaretiniz gerçekten bizi hem duygulandırdı hemde onurlandırdı. Sizlere teşekkür ediyorum. Lojistik imkanlar oluştuğu sürede Kilis’e yatırım yapabiliriz” dedi.

Osmaniye’deki yatırımları hakkında bilgi veren Şerif Tosyalı, Tosyalı Holding 1 milyar dolar tutarındaki yatırımı ile Osmaniye’de entegre demir çelik kompleksi kurulumunu 2009 yılı sonunda tamamlandığını belirterek, “Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’ndeki kompleks; sıvı çelik üretiminin yapıldığı çelikhane, uzun ürünün girdi malzemesinin üretildiği kütük üretim tesisi, yassı ürünün girdi malzemesinin üretildiği slab üretim tesisi, sıcak yassı ürünün üretildiği sıcak sac haddehanesi, oksijen üretim tesisi, tozsuzlaştırma ünitesi, su arıtma tesislerinden oluşmaktadır.Tesisin mukavelesi Ocak 2008 tarihinde yapılmış ve ilk saha faaliyetleri Nisan 2008 başında başlamıştır. ilk ara üretimi 14 Temmuz 2009’da çelikhane ve kütük üretim tesislerinde gerçekleştirilmiştir. Sıcak sac haddehanesi ve slab döküm tesislerinin deneme üretimlerine başlamasıyla tüm tesisler Kasım 2009 sonu itibariyle devreye alınmış ve tesisimizin açılışı 30 bine yakın davetlinin katıldığı törenle 6 Şubat 2010 tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan tarafından yapılmıştır. Halen yurt dışından ithal edilen yassı çeliğin Türkiye’de üretilmesine olanak sağlayan bu yatırım, Türkiye’nin cari açığına pozitif yönde 1 milyar dolarkatkıda bulunmaktadır. Kuruluşunun ilk yıllarında çok başarılı bir çalışmayla yıllık 1,5 milyon ton üretim seviyelerine ulaşan tesisimiz 2014 yılında yıllık 2 milyon ton üretim yapmayı hedeflemektedir. 2010 yılında gerçekleşen üretim rakamıyla Tosçelik çelik üretiminde Türkiye’deki ilk 5 tesis arasında yer almaktadır.Tesis çevreci özellikleri ile de dikkat çekmektedir. 20 milyon Euro’ya mal olan tozsuzlaştırma tesisi ile çevreye yayılacak toz ve gaz absorbe edilmektedir. Bu tesiste Avrupa Birliği standartlarının yarısı oranında toz salımı gerçekleştirilmektedir.Bu yatırım Türkiye Cumhuriyeti’nin özel sektörü tarafından sıfırdan yapılan ilk yassı çelik üretim tesisi olma özelliğini taşımaktadır. Osmaniye yatırımlarının tamamlanmasıyla birlikte Tosyalı Grubu hammadeden son ürün olan boru profil üretimine kadar tüm ürünleri aynı çatı altında üretebilen Türkiye’deki ilk, dünyadaki sayılı tesislerden biri olmuştur” dedi.

1997 yılında İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’nde temeli atılan şirket bünyesinde 1998 yılında ERW kaynaklı sanayi borusu ve kutu profil üretimine başlandıklarını ifade eden Tosyalı şunları söyledi:

“Her geçen sürede proje ve yatırımlarına devam eden şirketimiz; Tosçelik Galvanizli Boru Üretim Tesisini 2004 senesinde ve 2005 senesinde yatırımına başlanan Tosçelik Doğalgaz Borusu Üretimi Tesisini ‘de 2007 senesinde devreye almıştır. 2012 senesi itibariyle üretim matrisinde sanayi borusu, su ve gaz boruları, API standartlarına uygun doğal gaz ve hat boruları, API standartlarına uygun petrol sondaj muhafaza boruları ve kare ,dikdörtgen, özel kesitli profilleri bulundurmaktadır. Avrupa’da bir defada kurulan en büyük boru fabrikası” ünvanına sahip olan tesisimizin ilk yatırım çalışması 2010 yılının sonunda başladı. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde 353 bin 659 m2 arazi üzerinde gerçekleştirilen bu yatırımın ilk boru üretimi 2011 senesinin son çeyreğinde gerçekleştirildi. Yurt içinde ve başta A.B.D. ,Avrupa Ülkeleri ve Orta doğu ülkeleri olmak üzere yurt dışına hizmet veren şirketimiz halen yatırımı devam eden ve en yeni üretim teknolojisine sahip dev fabrikasıyla beraber üretim matrisine EPOXY, PE ve PU kaplı borular, hassas ve mekanik borular, basınç amaçlı borular, ısıl işlem görmüş boru ve profilleri de ekleyerek daha geniş yelpazede sektöre hizmet sunmaya hazırlanıyor. Yatırımların tamamlanması ile ülkemizde üretilemeyen ERW boru / profil ürün çeşidi bırakmamayı hedefleyen Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş. ISO 2010 ilk 500 şirket sıralamasında Türk Çelik Boru Sektörünün lideri olarak 28.sırada yer almış olup, bu yeni yatırımla 2011-2012 yılında daha yüksek noktalara ulaşacağı öngörülmektedir.2008 Nisan’da Osmaniye Tesislerinde 350.000 m2 alanda temeli atılan, yıllık 400.000 ton kapasiteli Spiral Kaynaklı Çelik Boru Tesisleri’nin yatırımı 1 sene gibi kısabir sürede tamamlanarak 2009 Nisan’da üretime başlanmıştır. Tesisimiz başta API standartları olmak üzere spiral boru konusunda tüm normları karşılayan ve Ø 16 -Ø 120 çap aralığında, 38 metreye kadar çok geniş bir üretim yelpazesine sahiptir. En yeni üretim teknolojisine sahip tesislerde ayrıca; her türlü iç ve dış koruyucu kaplamalar yapılıp, yurtiçi ve uluslararası şartnamelere cevap verilebilmektedir.”

Baro Başkanı Hayrı Muammer Fazlıağaoğlu, Osmaniye OSB Başkanlığı’nı da yürüten İcra Kurulu üyesi Şerif Tosyalı’ya plaket takdim etti.

İcra Kurulu üyesi Şerif Tosyalı, daha sonra Osmaniye’deki tesisleri Kilis’ten gelen heyete gezdirdi.

Reklamlar
Bu yazı HABER içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s